• Chlum u Třeboně je oblíbeným letoviskem na břehu rybníka Hejtman. Historie osídlení sahá až ke konci 14 stol. Na zdejším panství se vystřídali Vítkovci, Rožmberkové, Krajířové, Lobkovicové, Slavatové, Stadionové a posledním majitel bylod roku 1875 synovec císaře Františka Josefa I. arcivévoda František Ferdinant d'Este. V letech 18981 - 84 byl zdejší zámek přestavěn do dnešní podoby. Zámecký park se vzácnými dřevinami založil konopišťskýzahradník Mössmer. Dominantou obce je i farní kostel Nanebevzetí Panny Marie.
  • Stráž nad Nežárkou byla již ve 14 století městečkem a od roku 1876 městem. V letech 1267 - 1284 zde postavili Vítkovci hrad, který byl po požáru v roce 1570 částečně opuštěn. Dnešní podoba hradu a zámku je určena především barokní přestavbou z r. 1715. V letech 1914 - 30 vlastnila objekt slavná česká pěvkyně Ema Destinová. V obci také nalezneme gotický kostel sv. Petra a Pavla ze 14. století, novogotickou zvonici z r. 1861, hřbitovní kostel P. Marie Bolestné z 19. století, židovský hřbitov z r, 1830, sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1728, památník Emy Destinové a empírové domy.
  • Červená Lhota je krásný zámek, který okouzlí každého z nás. Na skalním hřbetu jen o málo větším než základy budovy propojil v roce 1542 architekt nazývaný Hons Vlach jednotlivé stavby starší tvrze do zámečku. Tehdy patřilo panství Kábům z Rybňan. Po polovině 17. století dali noví majitelé, Slavatové, přistavět do průčelí vstupní věž a bohatě vyzdobit interiéry štukovou dekorací. Posledními majiteli byli Schönburg - Hartensteinové, za nichž byly fasády Červené Lhoty nejdříve upraveny novogoticky a po roce 1910 byl obnoven renesanční vzhled zámku. V roce 1901 založil kníže Johann na rozloze čtyř a půl hektaru zámecký park.

      Prohlídka zámku: informace zde

  • Zámek Hluboká nad Vltavou vstoupil do historie roku 1290. Byl původně založen jako strážný hrad. Od roku 1661 vlastnili Hlubokou Schwarzenbergové, kteří dali zámek nejdříve přestavět barokně a v 19. století se rozhodli dát zámku romantickou podobu. Přestavba probíhala v letech 1839 - 1871 a zcela zakryla předchozí stavební etapy. Současně bylo bořeno rozsáhlé předhradí a zakládán anglický park se zimní zahradou a sní spojenou jízdárnou. V roce 1871 položil arcivévoda Rudolf závěrečný kámen přestavby.

      Prohlídka zámku: informace zde